AVM’lerde stand ve kiosk açmak

AVM'lerde stand ve kiosk açmak

Satışını yapacağınız ürünleri konumlandırabileceğiniz bir satış kanalı da AVM’lerde stand açmaktır. Kendi satışını yapacağınız ürünler veya bayilik aldığınız bir markanın ürünleri için AVM’lerde stand açılabilmektedir. Girişimciler için alternatif satış kanallarından biri olan AVM Standları son dönemlerde oldukça yoğun ilgi görmektedir.

AVM’lerde stand açıp başarılı satış yapmak, öncelikle satacağınız ürüne/markaya ve AVM’nin konumuna/ziyaretçi sayısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bayilik aldığınız bir markanın ürünlerini AVM’de kiralayacağınız stand ile satışını yapmak isterseniz çoğu zaman AVM yönetimi ile bayilik aldığınız firmanın görüşmesi gerekmektedir. Ancak kendinize ait bir markanın ürünlerini satmak veya tanıtmak istiyorsanız bunun için AVM yönetimi ile sizin bizzat görüşmeniz gerekmektedir. Bu görüşme için çok iyi bir sunum hazırlamanız önemlidir. Birçok AVM’nin bu konuda çok detaycı olduğu bilinmektedir.

Stand kiralama ücretleri

AVM’lerde stand kiralama ücretleri genelde metrekare üzerinden hesaplanmaktadır. Metrekare fiyatları da il, konum, dönem, yakın zamanda açılma gibi detaylara göre değişkenlik gösterebilmektedir.  Yaklaşık bir rakam vermek gerekirse ortalama 5-15 metrekarelik alanlar için 500$ – 5000$ arası duyumlar arasındaki fiyat aralığıdır. Bazen bu fiyatları aştığı lokasyonları AVM’lere de rastlamak mümkün. Ancak  AVM’ler kira ücretlerini genelde dolar veya euro cinsinden istemektedirler. Ayrıca anlaşılan kira ücreti ek olarak özel günler için yapılacak süsleme ve aydınlatma masrafları avm dükkanları arasında da pay edilebilmektedir. Bu nedenle AVM’ler ile yapılacak anlaşmalarda tüm detaylar açıkça netleştirilmelidir. Sonradan çıkan sürpriz giderleri önlemek adına bu husus önemlidir.

Yer seçimi

Standınızın bulunacağı lokasyon çoğu zaman AVM yönetimi tarafından daha önce belirlenmiş bölgeler olmaktadır. AVM yönetimi ile anlaşmanız durumunda sizden yine AVM’ye göre değişen bazı evraklar istenmektedir. Bu gerekli evraklardan bazıları; vergi levhası, imza sirküsü, evrak listesi, nüfus cüzdan fotokopisi, ikametgah, ticaret odası kaydı gibi evraklardır.

Ne satılabilir?

Alışveriş merkezlerinde farklı farklı ürünlerin satıldığı çok farklı tasarımlı standlar görmek mümkün. Elbette önemli olan en önemli unsur standın bulunduğu AVM ziyaretçilerinin ilgisini çekebiliecek ve talep görebilecek bir ürün tespit etmek ve satmaktır. AVM’lerde sıklıkla rastlanan standlarda çok farklı ürünler görmeniz mümkün. Bunlardan bazıları; çiğ köfte, açık parfüm, sosisli, takı-aksesuar, şekerlemeler, mısır, kozmetik ürünleri, taze meyve suları, kumpir, meyveli sabun, çikolata şelalesi, meyve salata bar, çocuk eğlence parkurları, dondurma standlarıdır.

Zamanlamaya dikkat!

Kış ayları AVM’lerin en yoğun ziyaret aldığı zamanlardır. Yoğunluğu ve fiyat yükselme risklerini düşündüğünüzde, kararınızı kış öncesi verip aksiyon almanız sizi beklemediğiniz sürprizlere karşı koruyacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>